AKDENİZ PLASTİK TEHDİDİ ALTINDA!

Medeniyetlerin beşiği ve olağanüstü bir çevre mirasının merkezi Akdeniz, dünyada plastik kirliliği seviyesi en yüksek denizlerden biri haline geldi.
Akdeniz’deki mikro plastik yoğunluğu Büyük Okyanus’un kuzeyinde bulunan plastik adasındaki mikro plastik yoğunluğunun dört katından daha fazla.
Gıda zincirinin bir parçası haline gelen bu parçacıklar giderek daha fazla sayıda hayvan türünü ve insan sağlığını tehdit ediyor.

Başta balıkçılık ve turizm olmak üzere Akdeniz’in kilit ekonomik sektörleri plastik kirliliğinden olumsuz etkileniyor. Kirlenen kıyılar nedeniyle turist sayısının azalması ve bu sektörde iş kayıplarının ortaya çıkması ihtimali de ortaya çıkıyor.

İyi haber ise Akdeniz’in plastikten arındırılması ve korunmasının mümkün olması. Bunun için hükümetler, işletmeler ve bireylerin, kısaca herkesin elini taşın altına koyması ve işbirliği yapması şart.

İşte bu yüzden WWF olarak ‘1 Güzel Hareket’ kampanyasını başlattık. Her birimiz 1 Güzel Hareket yaparsak milyonlarca güzel hareket dünyayı plastikten kurtarabilir.

Haydi sen de #1GüzelHareket’ini seç, tek kullanımlık plastikten vazgeç!